Ako hrať halový futbal (s obrázkami)

Obsah:

Anonim

Sálový futbal je šport, ktorý je zábavný aj fyzicky náročný. Aj keď je základný koncept podobný bežnému futbalu, existujú určité rozdiely, ako napríklad veľkosť ihriska, pravidlá a techniky hry. Tento článok vás prevedie hraním a rastom v malom futbale.

Krok

Časť 1 zo 4: Naučenie sa pravidiel halového futbalu

Hrajte sálový futbal, krok 1

Krok 1. Pochopte účel tejto hry

Futbal je jednoduchá hra a cieľom je len dostať loptu do súperovej brány. Zakaždým, keď lopta prejde do súperovej brány, dostane tím jeden bod, ktorý sa nazýva gól.

• Na futbalovom zápase stoja proti sebe dva tímy a na každom konci ihriska sú umiestnené góly. Hráči teda musia súťažiť a bojovať o loptu v súperovom území a v závere streliť loptu, aby strelili gól.
  • Futbalové zápasy zvyčajne zahrnujú dribling (beh s loptou pri nohách) a jeho prihrávku spoluhráčovi, aby sa dostal dostatočne blízko na to, aby vystrelil loptu. Súperove družstvo sa pokúša chytiť loptu tak často, že zápas prebieha striedavo v poli oboch tímov.
Hrajte sálový futbal, 2. krok

Krok 2. Poznať hlavné pravidlá

Asi najdôležitejším pravidlom futbalu je, že hráči sa nesmú dotýkať lopty rukou, pokiaľ je ešte v hre (okrem brankára).

• Hráči tiež nesmú úmyselne zasahovať, tlačiť, biť alebo zraniť/sabotovať súpera.
  • Ak sa lopta dostane mimo bránkoviska, tím, ktorý loptu vydal, dáva súperovmu družstvu právo kopnúť alebo vyhodiť loptu mimo hry. V tomto prípade je však malý futbal odlišný, pretože (v závislosti od miestnosti) je ťažké dostať loptu z ihriska kvôli múrom obklopujúcim ihrisko.
Hrajte sálový futbal, krok 3

Krok 3. Poznajte pozície hráča

Každý futbalový tím je rozdelený na obrancov a útočiacich hráčov a každý hráč má konkrétny cieľ (napr. Vystrelenie lopty alebo bránenie). V malom futbale nie sú rozdiely medzi hráčmi také veľké. Aj keď je každému hráčovi priradená pozícia, je flexibilnejší a voľne sa pohybuje po ihrisku než bežný futbal.

• Dvaja ľudia dostanú obranné postavenie, aby pomohli brankárovi zabrániť gólu súpera.
  • Ďalší dvaja hráči začínajú tak, že sa postavia 60 cm pred obrancov a v pozícii útočníkov. Majú na starosti útoky, takže sa musia snažiť zahrať loptu do súperovho priestoru a dávať góly.
  • Jeden hráč hrá ako stredopoliar a začína priamo v strede poľa tímu. Tento hráč má za úlohu podľa potreby útočiť a brániť.
  • Rovnaké pravidlá platia pre každého hráča bez ohľadu na jeho pozíciu, okrem brankára (alias brankára). Brankári sú poslednou obrannou líniou tímu a môžu použiť svoje ruky na zachytenie alebo zablokovanie súperovej strely pred vniknutím do brány.
Hrajte sálový futbal, krok 4

Krok 4. Pochopte, ako hra začína a končí

Futbalový zápas sa začína výkopom (prvý výkop) a končí sa po uplynutí určitého času. Vyhráva tím, ktorý môže streliť najviac gólov. Profesionálny futbal beží 90 minút, ale dĺžka zápasu sa líši v závislosti od typu, či môžu oba tímy skórovať, atď.

Výkop nastáva, keď oba tímy zaujmú pozície vo svojich príslušných oblastiach poľa a lopta je priamo v strede poľa a dvaja hráči sú napravo a naľavo od lopty. Keď rozhodca signalizuje začiatok hry, obaja hráči prevezmú kontrolu nad loptou. Úvodný kop začína a hra sa začína znova po strelení gólu

Hrajte halový futbal, krok 5

Krok 5. Pochopte úlohu rozhodcu

Rozhodca je osobou zodpovednou za dohľad nad zápasom a zabezpečenie toho, aby všetci hráči dodržiavali pravidlá. Rozhodca tiež signalizuje začiatok a koniec zápasu a oznámi víťazné družstvo.

• Rozhodca môže dať kartu, keď jeden z hráčov poruší pravidlá (čo sa zvyčajne nazýva faul alebo faul). Keď rozhodca vidí faul (napr. Tlačenie protihráča), môže dať priestupkovej žltej karte výstražné znamenie.
  • Ak hráč dostane dve žlté karty, je vylúčený z hry a nemôže byť nahradený. Ak rozhodca rozhodne, že hráč urobil niekoľko faulov, ktoré svedčia o zlom športovom stave, rozhodca môže udeliť červenú kartu a hráč je okamžite vylúčený z hry bez toho, aby bol nahradený iným.

Časť 2 zo 4: Odlíšenie pravidiel pravidelného futbalu od sálového futbalu

Hrajte halový futbal, krok 6

Krok 1. Spoznajte rôzne pozície hráčov

Sálový a bežný futbal sa zásadne líši (väčšinou kvôli menšej veľkosti ihriska), vrátane rozdielu v počte hráčov na tím. Pri malom futbale sa tím skladá zo 6 hráčov vrátane brankára.

Hráči, ktorí zvyčajne hrajú ako hráči vpredu a vzadu, sa stávajú flexibilnejšími a môžu hrať útočne aj obranne. V zásade sa všetci hráči (vrátane brankára) môžu voľne pohybovať na ihrisku a neobmedzujú sa iba na jednu konkrétnu funkciu v hre

Hrajte halový futbal, krok 7

Krok 2. Naučte sa konkrétne pravidlá malého futbalu

Pretože sa malý futbal hrá v menšej, uzavretej oblasti, existujú pravidlá, ktoré sa líšia od bežného futbalu. Väčšina týchto pravidiel je podobná arénovým športom.

• Hráči môžu byť nahradení kedykoľvek počas hry.
  • Napríklad hra malého futbalu pokračuje bez trestu alebo prerušenia hry, ak lopta dopadne na stenu obklopujúcu ihrisko. Zápas pokračuje a každý hráč pokračuje v boji o loptu. Táto metóda sa nazýva „hranie mimo hradieb“.
  • Iba vtedy, ak lopta prejde cez stenu a úplne opustí ihrisko, hra sa zastaví a družstvo, ktoré loptu nevytiahlo, môže hodiť alebo kopnúť loptu späť do poľa (rovnako ako bežný futbal). Niektorý malý futbal sa však hrá v úplne uzavretom priestore, takže je nemožné, aby lopta opustila ihrisko.
Hrajte halový futbal, krok 8

Krok 3. Poznáte rovnaké pravidlá ako bežný futbal

Aj keď existuje veľa rozdielov v pravidlách medzi malým a bežným futbalom, celkové ciele a metódy sú takmer rovnaké. Znalosť týchto podobností vám preto pomôže rýchlejšie porozumieť mechanike malého futbalu.

• Pri malom futbale napríklad platia štandardné pravidlá týkajúce sa kontaktu medzi hráčmi. Počas zápasu nesmiete svojho súpera udierať, kopať úmyselne alebo mu fyzicky prekážať.
  • Metóda bodovania je tiež rovnaká. Na dosiahnutie gólu musí hráč vložiť loptu do súperovej brány, nad bránkovú čiaru, medzi žrde a pod brvno.
  • Ak rozhodca vyhlási faul (napr. Jeden z hráčov použije ruku), rovnaké pravidlá voľného kopu platia aj pre malý futbal.
Hrajte halový futbal, krok 9

Krok 4. Určte dĺžku zápasu

Profesionálne halové futbalové zápasy sa hrajú 60 minút a sú rozdelené na štyri polčasy s prestávkou 3 minúty medzi polčasmi 1 a 2 a medzi polčasmi 3 a 4 a 15 minút medzi polčasmi 2 a 3 (polčas). V bežných zápasoch a amatérskych ligách je však dĺžka hracieho času a odpočinku odlišná. Rozhodnite sa preto pred súťažou.

Ak sa malý futbal skončí remízou, k hraciemu času sa pripočíta 15 minút x 2 smeny. Hra skončí, ak jeden tím strelí gól

Časť 3 zo 4: Prispôsobenie sa halovému futbalu

Hrajte sálový futbal, krok 10

Krok 1. Pripravte si správne vybavenie

Rovnako ako bežný futbal budete potrebovať chrániče holení, dlhé ponožky a topánky. Použité topánky sú však špeciálne určené na sálový futbal (bez kopačiek) a líšia sa od bežných plochých topánok.

Môžete si obuť tenisky alebo bežecké topánky, ale rýchlosť a jednoduchosť pohybu počas zápasu nie sú rovnaké

Hrajte sálový futbal, krok 11

Krok 2. Cvičte s futbalovou loptou v malom

Ak ste pravidelný futbalista a prispôsobujete sa hraniu v interiéri, urobte si čas na žonglovanie s loptou. Ak hráte na astroturfe (syntetickom trávniku) alebo na tvrdom, hladkom povrchu, lopta bude mať menšiu priľnavosť a budete musieť pohybovať nohami rýchlejšie, aby ste loptu ovládali na ihrisku.

Hrajte sálový futbal, krok 12

Krok 3. Hrajte rýchlo

Sálový futbal je rýchlejší ako bežný futbal, ktorý vás udrží v kondícii a vylepší vaše herné schopnosti. Zvyknúť si na vysokorýchlostné hranie však trvá nejaký čas.

• Sústreďte sa na rýchle prihrávky a malé kontrolované pohyby oboma nohami, kým nebudete môcť hrať rýchlo prirodzene.
  • Zlepšiť verbálnu komunikáciu. Keďže je hra rýchla a prebieha v uzavretých priestoroch, budete sa musieť so svojimi spoluhráčmi často rozprávať. Často musíte podať loptu, aby ste boli v dobrej pozícii, a dostať loptu späť. V tom čase kričte „oper“, aby kolegovia poznali vašu pozíciu.

Časť 4 zo 4: Staňte sa skvelým halovým futbalistom

Hrajte halový futbal, krok 13

Krok 1. Cvičte streľbu s presnosťou

V hale na malý futbal je cieľ skrytý v stene a je tiež menších rozmerov. Preto je dôležité strieľať čo najpresnejšie.

Cvičte streľbu sami alebo s priateľmi. Vyskúšajte rôzne druhy striel, napríklad vždy mierte tesne pod brvno (brankár ho musí teda preskočiť, aby ho zablokoval)

Hrajte halový futbal, krok 14

Krok 2. Využite výhody poľných múrov

Pravdepodobne najväčší rozdiel medzi sálovým a bežným futbalom je prítomnosť stien. Profesionálni hráči použijú steny na prekonanie súperových hráčov.

Nacvičte si úmyselné kopanie do steny, aby ste loptu odovzdali priateľovi alebo súperovi. Buďte trpezliví, pretože táto zručnosť je dosť komplexná a vyžaduje si veľa praxe

Hrajte sálový futbal, krok 15

Krok 3. Zlepšite telesnú kondíciu

Sálový futbal je fyzicky náročnejší ako bežný futbal, pretože hra je rýchlejšia a každý hráč je počas hry stále v pohybe.

Beh (vrátane šprintov), zdvíhanie závaží a ďalšie cvičenia, ktoré budujú svaly a zvyšujú rýchlosť, z vás urobia malého futbalistu

Hrajte halový futbal, krok 16

Krok 4. Naučte sa malé pohyby, aby ste oklamali súpera

Malé pohyby sú pri malom futbale dôležité, pretože chcete mať vždy výhodu tým, že oklamete súperových hráčov. Dodržanie niekoľkých trikov zlepší hru a kompetencie vášho tímu.

• Keď napríklad strieľate do lopty, skúste streliť prstom. Pretože na faktore vzdialenosti vlastne nezáleží, lopta zrazu vyskočí a oklamá súperovho brankára, aby ho nebolo možné včas pretlačiť.
  • Namiesto prihrávky tam, kde je hráč, prihrávajte do miestnosti, kde môže partner dostať loptu. Hráči uvidia smer prihrávky a vezmú loptu skôr, ako ju súper vezme.
  • Ďalšou dobrou zručnosťou je Drag Back. Drag Back sa robí tak, že loptu vrátite pod nohy (namiesto driblingu dopredu) a bližšie k telu. Týmto spôsobom chránite držanie lopty a tiež dávate príležitosti vziať loptu iným smerom alebo rýchlo prihrať priateľovi.